Yazılarım     Demir ve İç Sesi
 Demir ve İç Sesi

Oğlumun İçindeki Güç

Bu gece 6 yaşındaki oğlum Demirle harika bir diyalog geçti aramızda.
Koridordan geçip tuvalete gitmeye korkmuştu, koridor tam karanlık olmadığı halde.
Yanına gidip sorunun ne olduğunu sordum. Sonra aramızda beni çok etkileyen aşağıdaki diyalog geçti.
Demir :“Korkuyorum ama neden korktuğumu bilmiyorum anne.”
Ben : “Peki o zaman bulalım neden korktuğunu.”
Odasına gittik beraber, onu kucağıma aldım. Gözlerini kapamasını ve söylediklerimi tekrar etmesini istedim. Önce biraz güven oluşturmalıydım.
Ben : “Sezgilerime güveniyorum. İçimdeki yol gösterici sesi duymaya izin veriyorum. Sezgilerim benle beraber gelişiyor ve ben sezgilerimi duymayı ve dinlemeyi seçiyorum.” Benim arkamdan gözleri kapalı, güzelce tekrar etti.
Ben : “Hadi bakalım, içindeki Demir’e, içindeki güce soralım neden korktuğunu.”
Sordu ve önce duyamadığını söyledi. Hatta “Sen benim adıma duyabilir misin?” dedi. Bu sesin ancak ona ait bir ses olduğunu ve benim sadece nasıl duyacağına yardımcı olabileceğimi söyledim. Bir daha denemeyi teklif ettim.
Oğlum gözlerini kapadı bana sarılmış bir şekilde sordu kendine yine. “Neden korkuyorum ben?” Birkaç kez tekrarladı ve bekledi.
Demir’in içindeki ses yine cevap verdi ve bu sefer oğlum iç sesini duydu.
“Çünkü sen karanlıktan korkan bir çocuksun.”                              
Ben : “Güzel Demir’cim. Şimdi yine sor bakalım. Karanlıktan korkmamak için ne yapabilirim?
Demir de benden sonra tekrar etti gözleri kapalı ve cevap birazdan geldi.
“Cesaretli olman lazım”
Ben : “Harikasın Demir’cim. Devam et. Cesaretli olman için neye ihtiyacın varmış?”
Demir de iyice heyecanlandı ve tam konsantre sorusunu sordu.
Cevap yine geldi ve Demir yine onu duyabildi. Demir’in içsel gücü, sesi artık adına ne derseniz, “İnanmaya.” dedi.
Ben : “Neye inanmalısın?”
Birazdan,
Demir: “Anne kendime inanmalıyım” diye bağırdı, hatta mutluluktan kıkırdadı.

Hissettiği gücü ben bile hissettim. 6 yaşındaki bir çocuk için bunu bulabilmesi, sezgilerini fark etmesi demekti. Sezgilerimiz serbest kalıp, onları duyduğumuzda ise hayatımız kolaylaşır, güzelleşir. Bu Demir için muhteşem bir adım.

Sonra ben devam ettim. Onu içindeki çocukla (Demir 6 yaşında bir çocuk ama belki içindeki çocuk 6 yaşından da küçük) tanıştırdım, içsel gücünden bahsettim. Ona birkaç olumlama söylettim içsel gücüyle ilgili. “Anne bunu her gece yapalım” dedi ve dünyaya, evrene ilan etti. “Ben artık karanlıktan korkmuyorum. Kendime güvenmem, inanmam yeterli.”

Rahatlamış ve güven dolmuştu. Sonra her zaman ki gibi masal anlatmamı istedi. Bizim uydurduğumuz bir masal karakterimiz var. Adı Ejo. Renkli bir dinozor. Masalda Demir gibi Ejo da içindeki sesle, içindeki güçle tanıştı.

Demir hala gece karanlıktan korkar mı bilmiyorum. Bence bundan daha önemlisi Demir bu gece kendi gücünü keşfetti. Her ihtiyacı olduğunda ona rehberlik edebilecek, güç verecek, kendini hatırlatacak, yardım alabileceği, kendi Tanrısallığını hatırlatacak gücü keşfetti.
İşte benim canım oğlum içindeki sesi duymayı, sorularına cevap almayı 6 yaşında başardı. Bu o kadar olağanüstü ki. Benim içimdeki çocukla tanışmam, yaralarımı sarmaya başlamam, hatta içimdeki gücü bulmam, kullanmaya başlamam kocaman bir yetişkinken oldu, yani aslında onu unuttuğumda hatta küstürdüğümde.

Hepimizin içinde bize rehber olabilecek, sorunlarımıza alternatifler bulabilecek içsel gücümüz var. Hepimizin içinde iyileşmeyi, hatırlanmayı bekleyen bir çocuk var. Aslında hepimiz o kadar güçlüyüz ki. Nasıl olmayalım? Hepimiz Tanrı’nın kendinden yarattığı parçalarız. Bu gücün farkına varmak, kabul etmek ve kullanmak kim bilir hayatımızda neler değiştirirdi?

Hadi hepimiz kendi çocuklarımızın, yeğenlerimizin, komşu çocuklarının, öğrencilerimizin, çevremizde çocuk kim varsa… içlerindeki gücü fark etmelerini sağlayalım. Tabi biz de…  Biz içimizdeki çocuğu küstürdük, onlar hep barış içinde yaşasınlar.

 

Özellik SIRA =
Özellik Tür =
Her Hakkı Saklıdır © 2013 YıldızKaracasoY
Web Tasarım: AdaNET